AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Kasim 2018 Persembe 22:02
İLÇE BİLGİSİKURUMLARMAHALLİ İDARE MYOEĞİTİMSAĞLIKULAŞIMSANAYİESNAFLARHAL FİYATI
ELMALI HAVA DURUMU
ELMALI
ELMALI BALIKLAR DAĞI

Yazımızın başlığından da anlaşılacağı gibi konumuz Balıklar dağı. Bu dağ, Elmalı’nın batısındaki ovada ada gibi kalmış bir dağımızdır. Zamanında Kara göl büyükken bu dağ gölün içinde bir adaymış. Yuvalı eski güngörmüş kişiler: “Biz Elmalı’ya gitmek için Imırcık’tan dolanıp kayıklarla Ördek Beleni’ne geçerdik. Oradan da Kışla altından Elmalı’ya varırdık.” diye anlatırlar. Balıklar dağının göl içinde kalması nedeniyle, savunması kolay olduğu için burada eski yerleşimler olmuştur.
Balıklar dağının adının nereden geldiğini kime sorduysam; Müğmürlü’sü, Yuvalı’sı, Imırcıklı’sı, Kuzköylü’sü ağız birliği etmişçesine: “Bu dağın altında göl vardır. Her sene baharda sular çoğaldığında gözlerinden balıklar çıkar. Bu balıklar gün görmemiş siyah renklidir.” Deyip bağladılar. Gölün üstünde bir dağ! Olacak şey değil. Suyun üstünde dağ, böyle bir şey nasıl olur?!
Doksanlı yılların başında Kazanpınardan Elmalı’ya içme suyu getirilmişti. Ancak kurak geçen yıllar sulama suyunu yetersiz hale getirmişti. Sıkıntılı geçen bir sulama döneminden sonra Devlet Su İşleri önlem alma ihtiyacı duymuş olacak ki Ekim ayında çalışmalara başladı. Kazanpınar göletinin etrafını toprak yığınlarıyla çevirdiler. Kanala bütün bir kış su bırakılmadı. Suyun; dağın altındaki var olduğu kabul edilen göle dolması sağlanıyordu. Suyun yüksekliği sabah akşam ölçülüyor, not alınıyordu. Yapılan ölçümlerle dağın altındaki suyun miktarı hesaplanıyordu.
Her yıl mart ayının ikinci haftasında sular yükselirdi. Dağların karları erimesiyle gözler iki günde, birden patlardı. O yıl da öyle oldu. Sular yükselip yapılan toprak setin üstünden aşmaya başladı. Su bir taraftan kenarındaki yola çıkmış, bir taraftan da su pompasının bulunduğu binaya girmek üzereydi. Suyun çıktığı, köylülerin Kazan diye tabir ettiği gözler kumlu kumlu kaynıyordu. Bu gözlerden kara kara balıklar çıkmaya başladı. Bunlar hep söylenilen ama varlığına inanamadığımız balıklardı. Güneş görmeyen bu balıklar ışığa çıkınca sersem gibi olmuşlardı. Toprak setin üstünden aşan su, önündeki DSİ’nin arazisine yayılmıştı.. Suyun içindeki balıklarda oraya buraya dağılmışlardı. Bu durumu kenardan seyreden Devlet Su işlerinin işçileri ve çobanlar dizlerine gelmeyen suya dalma çektiler. Ellerindeki poşetlere balıkları topluyorlardı. Balıklar kaçmıyorlardı, çünkü hiç güneş görmedikleri için gözleri kördü. 
Hep söylentisini duyduğumuz ama hiç görmediğimiz bir olayı yaşamıştık. Zaten nice günümüzün gerçekleri bir zamanlar söylence değimliydi? Ya da nice eski gerçekler bu gün söylence olmadı mı? (Elmalı Söylenceleri- YUSUF KIRCAN)

 
2774 Kere Okundu

FOTO İZZET
DETAY
ÖZEN KIRTASİYE
DETAY
AKÇAYLAR BİLGİSAYAR
DETAY
SEVGİSOFRASI RESTAURANT
DETAY
SERDARLAR HUBUBAT
DETAY
ELMALI BEYAZ FIRIN
DETAY
AKIN REKLAM AJANSI
DETAY
ELSAN TİCARET
DETAY
YEDİ ÇINAR SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
DETAY
KUZEN FİDANCILIK LTD. ŞTİ.
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com