AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Kasim 2018 Persembe 22:01
İLÇE BİLGİSİKURUMLARMAHALLİ İDARE MYOEĞİTİMSAĞLIKULAŞIMSANAYİESNAFLARHAL FİYATI
ELMALI HAVA DURUMU
ELMALI
TARİHİ ELMALI EVLERİ

Eski çarşıları, arastaları ve dar sokaklarıyla, her adımda tarihin derinliklerine uzanarak Anadolu kültürünü yansıtan Elmalı, Elmalı Dağı yakınlarında kurulan oldukça eski bir yerleşim yeridir. Geçmişinin cazibesini bugünlere taşıyan yöre; iklimi, doğla güzellikleri ve Sedir Ormanları ile büyük bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

Cumbaları, eski tip penceleri ve parlak renkleriyle ilçeyi süsyelen evler ise, zamanın çok gerilerinden bugünü anlatırcasına hala dimdik ayaktadır. Sadece yaşama değil, seyirlik zamanlara da ilham kaynağı olan çift cumbalı ahşap Elmalı Evleri, en az Safranbolu Evleri kadar otantik bir yapıya sahiptir. ve karakteristik özelliklerinin çoğunu bugüne kadar korumayı başarmıştır.

En az 500 yıllık bu evlerin mimari bir öğesi olan ahşap dokusunda, yörenin zenginliği olan sedir ağaçlarından bol miktarda kullanılmıştır. Süslemelerdeki stilize ağaçları, çiçek motifleri ve altı köşeli yıldızlarıyla da Anadolu Kültürünü yansıtan eşsiz örneklerdendir.

Elmalı Evleri içerisinde ele alınabilecek en güzel örnek Yeşil Kapıdır. 1600 yılında yapılmış olan bu yapının ahşap işçiliği, insanı şaşırtacak kadar özel bir ustalığın eseridir.

Etrafı ormanlarla çevrili Elmalı'da ahşabın mimari bir malzeme olarak kullanıldığı yapılar içinde en görkemlileri Elmalı'nın Tahtamescit Mahallesi'nde Aylar Sokağı'ndaki Elmalı Evleri'dir ki bu sokkata adım adım tarihin izine tanıklık etmek mümkündür. Öte yandan Elmalı tarihi evlerinin restorasyon çalışmaları da sürdürülmektedir.

 
3786 Kere Okundu

KAŞLILAR DEKORASYON
DETAY
SERDARLAR HUBUBAT
DETAY
HASTANE TAKSİ
DETAY
KUZEN FİDANCILIK LTD. ŞTİ.
DETAY
SONGUR TİCARET
DETAY
AKARLAR TİCARET
DETAY
ESEN EMLAK
DETAY
KADİR MOBİLYA
DETAY
ELMALI GO - KART KARTİNG
DETAY
ORDULU ALIŞ VERİŞ MERKEZİ
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com