AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Kasim 2018 Persembe 22:01
İLÇE BİLGİSİKURUMLARMAHALLİ İDARE MYOEĞİTİMSAĞLIKULAŞIMSANAYİESNAFLARHAL FİYATI
ELMALI HAVA DURUMU
ELMALI
ÖMER PAŞA CAMİİ

Elmalı Ömer Paşa CamiiADRES: Antalya, Elmalı, İplikpazarı Mah.

TAPU KAYDI: 197 ada, 1 parsel-4508 m²

VAKFI: Ömer Paşa Vakfı

TESCİL TARİH VE SAYISI: 11.02.2005-276 sayılı revizyon kararı

TANIMI: Medrese, türbe ve şadırvan ile beraber külliyeyi oluştururlar. Cami kitabesinde 1602 tarihinde Ketenci Ömer Paşa tarafından yaptırıldığı belirtilir. Klasik dönem özellikleri gösteren eser, kare planlı, tromp geçişli kubbe ile örtülü, beş bölümlü son cemaat yeri olan bir camidir. Cami beden duvarları dört kademe halinde yükselmektedir. Kuzey cephede bulunan son cemaat yeri altı klasik başlıklı sütun tarafından taşınan, beş adet sivri kemer üzerine oturan, orta çapraz tonozlu yanlar kubbeli beş bölümden oluşmaktadır. Orta bölümü daha geniş olan son cemaat yeri cami beden duvarlarının birinci kademesine kadar yükselmektedir. Kuzey cephe hariç diğer cepheler, 3’er tane kare payanda ile desteklenmiştir. Duvarlarda birinci kademe üzerinde iki sıra halinde, bunlardan alt sıralardakiler, dikdörtgen söveli ve sivri alınlıklı, üsttekiler ise sivri kemerlidir. İkinci kademe duvarlar daha

içten ve daha kısa tutulmuş bu kademeye de sivri kemerli ikişer pencere ilave edilmiştir. Üçüncü kademe ise aynı uygulama yapılmış fakat daha da kısa bırakılmış ve sekizgen, konik külahlı ağırlık kuleleri yerleştirilmiştir. Üçüncü bölümün üstünde yükselen çok kenarlı kasnakta çokça pencere bulunmaktadır. Bununda üstünde büyük kubbe oturmaktadır. Giriş kapısı son cemaat yerinin orta bölümünde bulunmaktadır. Sivri kemerli büyük bir niş içerisinde yay kemerlidir ve üzerinde altı satır halindeki kitabe bulunmaktadır.

Kuzey batı köşede beden duvarlarına bitişik olarak yapılmış zarif minare yükselmektedir. Beş köşeli kaidenin her kenarına kaş kemerli nişler yerleştirilmiştir. Yüksek kaide üzerinde bulunan pabuç bölümü ile 16 kenarlı ince gövdeye geçilmektedir. Şerefe, petek ve külahı birbirini takip etmektedir.

Harimde ana kubbe ağırlığını duvarlardan köşe payandalarına kemerler aktarmaktadır. Köşe tromplarının içerilerinde bulunan boş kuleler akustiği artırmaktadır. U şeklindeki mahfil, klasik sütun başlıkları olan sütunları birbirine bağlayan sivri kemerler ile taşınır.

Üst kısmı ahşaptır.

Mihrap nişi altı kenarlıdır ve içerisi mukarnaslar ile tezyin edilmiştir. Mihrabı dar bordürler çevreler. Oldukça sade olan minberi taştır ve sadece korkuluklarında 3 adet rozet bulunaktadır. Dikdörtgen pencerelerin sivri kemerli alınlıkları içte panolar halinde yazılı çini panolar ile süslenmiştir. Bütün kubbe içleri kalem işleri bezenmiştir.

KİTABESİ: “Din-i İslama şeref verdi Ömer Paşa bu gün nitekim faruku azam birle ziynet buldu din Can-u dilden say idüb ol mübarek Cuma yapdı buna rahmeti rahmaten lil alemin Arza ruz-ı kıyamette ……ola cürmü isyan askerindir haz içün hısn-ı hasin Şad olub itmamının tarihi dedi herd cami-i bunyadı beytullah ve hadi gördin.”


 
3101 Kere Okundu

KUĞU PASTANESİ ELMALI
DETAY
ÇETİN ELEKTRONİK - PS3 SALONU
DETAY
YEDİÇINAR TEREYAĞI ELMALI
DETAY
ÇAVDAR AHŞAP SANAYİİ
DETAY
AKARLAR TİCARET
DETAY
DOĞUKAN ISITMA - SOĞUTMA
DETAY
KALE MOTOR
DETAY
YEDİ ÇINAR SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ
DETAY
GÜVEN EMLAK ELMALI ŞUBESİ
DETAY
YAKALI ELEKTRİK İNŞ. TAAH. TİC.VE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com