AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Kasim 2018 Persembe 22:00
İLÇE BİLGİSİKURUMLARMAHALLİ İDARE MYOEĞİTİMSAĞLIKULAŞIMSANAYİESNAFLARHAL FİYATI
ELMALI HAVA DURUMU
ELMALI
 
ANTALYA DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ ÖZGÜR ELMALI YUVA MAHALLESİNDE İNCELEMEDE BULUNDU
 
Dsi Bölge Müdürü Sayın Turkay Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Aykan ve Şube Müdürleri ile birlikte Elmalı İlçesi Yuva mahallesinde 1 Ağustos 2015 tarihinde yoğun sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen sel alanlarında inceleme yaptı.
 
 

Dsi Bölge Müdürü Sayın Turkay Özgür, Bölge Müdür Yardımcısı Tuncay Aykan ve Şube Müdürleri ile birlikte Elmalı İlçesi Yuva mahallesinde 1 Ağustos 2015 tarihinde yoğun sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen sel alanlarında inceleme yaptı.

İncelemelerinin ardından bir açıklama yapan Bölge Müdürü Sayın Turkay Özgür; Bugün ekibimiz ile birlikte Elmalı ilçesi Yuva mahallesinde 1 Ağustos tarihinde yoğun sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen selin etkisi ile Yuva mahallesinde yaşanan olumsuzlukları inceleyerek yapılması gereken çalışmaları yerinde tespit ettik.

Yuva mahallesinin rakımı 1050 metredir. Yuva doğu tarafından bey dağları ( 3069 m) , kuzeydoğuda elmalı dağı ( 2505 m) , kuzeyden güğü beli ( 1825m) , batıdan eren dağı ( 2403 m) , güneybatıdan akdağ (3014m) ile kuşatılmıştır. Doğusunda 1947 yılında kurutma projesi çerçevesinde kurutulan ve topraklandırma sonunda köylülere vadeli olarak dağıtılan karagöl yatağı mevcuttur. Güneydoğusunda avlan gölü, batı kısmında girdev gölü bulunmaktadır. Yuva bu haliyle konum olarak göller bölgesini andırmaktadır. Yuva kuzeyi, güneyi ve batısı dağlarla çevrili sadece doğusu açık olan bir yerleşim yeridir.

Elmalı ilçesinde 01.08.2015 tarihinde saat 14.20 sularında başlayıp 15.30 a kadar devam eden sağanak yağış ve dolunun arkasından meydana gelen selin etkisi ile Yuva Mahallesinde beş ev tamamen, yaklaşık 20 ev ise kısmen hasar görürken, mahallenin su, yol, kanalizasyon ve altyapısında hasarlar meydana gelmiştir.

Bölge Müdürlüğümüne ait teknik ekip ve iş makinaları olayın hemen ardından alana sevk edilmiş olup, Elmalı Belediyesine ait iş makinaları ile yerleşim yerinde gerekli rüsubat temizlik çalışmalarına yardım edilmiştir.

Teknik ekibimizle yerinde yapılan incelemede, yağan kuvvetli ve lokal yağışın aniden yamaçlardan akışa geçerek kuru dere yataklarında akış hızını ve miktarını artırarak hemen yamacın dibinde bulunan yuva mahallesinde ani ve kısa süreli sel baskınına neden olduğu görülmüştür. Yuva mahallesi yerleşim yerinin eğiminin fazla olması ve mahalle içinde herhangi bir yüzey drenaj sisteminin bulunmaması ve kuru dere mansap şartlarının sağlanamaması nedeniyle evlere malzemenin girmesi suretiyle zarar gördüğü tespit edilmiştir. Ayrıca mahalle merkezinin yaklaşık 5 - 10 cm arasında mil ve çamurla kaplandığı görülmüştür.

Bölge Müdürlüğü 2015 yılı Makinalı çalışma programında; Elmalının Çukurelma, Çobanisa mahallelerinde bulunan Tire Deresinde ve Yuva, Eskihisar mahallelerinde taşkın zararlarının engellenmesine yönelik Göğü Deresinde ki çalımalar tamamlanmıştır.

Diğer taraftan Tire deresi üzerinde Planlama çalışmaları devam eden Gümüşkaya Göleti hem bu bölgedeki tarım alanlarını sulayacak, hem de bu bölgedeki tarım alanlarını taşkından koruyacaktır.

Makinalı çalışma programı kapsamında; Elmalı Eskihisar ve Yılmazlı mahallerinde geçen Güğü deresinde 2 km dere temizliği, 3,2 km sedde yapımı, 3,2 km taş tahkimat işleri yapılmıştır. Güğü Deresinde toplamda 240.000,00 m³ kazı ve dolgu 13.500,00 m³ taş tahkimat yapılmış olup, iş tamamlanmıştır. Güğü Deresi Taşkın Koruması ile 5 000 dekar tarım arazisi ve yerleşim yerinin taşkınlardan korunması sağlanmıştır.

Elmalı İlçesi Yuva Mahallesinin taşkın zararlarından korunmasına yönelik yamaçlardan gelen iki adet kuru derenin suları kuşaklama kanalı ile toparlanarak köyün altından geçen Dankış Deresine (Kuru Dere) mansaplanması için planlama çalışmalarına başlanılmıştır.” dedi.

 
 
27 Ağustos 2015 Perşembe - 10:47
11235 Kere Okundu

YAKALI ELEKTRİK İNŞ. TAAH. TİC.VE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ
DETAY
SALİH DEMİR SİGORTA
DETAY
ÇİZGİ HARİTA VE İMAR HİZMETLERİ
DETAY
ALBAYLAR FİDANCILIK
DETAY
CORNER OYUN SALONU - PS3
DETAY
ELMALI BAYINDIR TAVUKCULUK & YUMURTACILIK
DETAY
TEMEL MÜHENDİSLİK
DETAY
BİR-VET VETERİNER KLİNİĞİ
DETAY
UMUTKAR ELEKTRİK LTD. ŞTİ.
DETAY
SERDARLAR HUBUBAT
DETAY
2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com